Jdi na obsah Jdi na menu
 


Sklípkani jsou především noční tvorové kteří se daji jednoduše chovat. Neměli byste je však během dne bezdůvodně vyrušovat z jejich klidu. Každe narušeni jejich klidu vede u sklípkanů ke stresu.Přesto jsou urcite úkony,které je nutné dělat pravidelně.

Pravidla pro chovatele

Při úkonech v terariu postupujte spíše energicky,než opatrně.Za normálních okolností se pavouk při otevření víka a při maniulaci v terariu schová do úkrytu ,ale opatrnost je vždy na místě,protože i méně jedovatý pavouk může nepříjemně kousnout.(sklípkany kteří jsou vice agresivni a brání se jedovatým kousnutim, můžete dočasně z bezpečnostních důvodů odchytit do malé krabičky.

Každodení péče

Denně je nutné překontrolovat celkový stav pavouka.U rodů Brachypelma a Phormictopus ,kteří se většinou zdržují v terariu na viditelném místě,je kontrola pochopitelně jednoduší než u rodů kteří žijí v hlubokých podzemních norách-jako například rody Haplopelma nebo Ceratogyrus.

Péče 2-3 dny

Výměna vody: Nádržku na vodu očistěte horkou vodou. Čištení teraria: Zbytky krmiva odstraňte pinzetou.Mrtvá a nestrávená krmná zvířata odeberte také,protože by mohla začít plesnivět. Měření vlhkosti vzduchu a teploty: Měřte kombinovaným hydroteploměrem.Rozhodujici je, aby se hodnoty měřili v mistě,kde se pavouk nejvice zdržuje: u stromových druhů v horní části terária,u zemních druhů na půdě nebo v ní.

Jací jsou sklípkani

Sklípany rozlišujeme většinou na 2 skupiny

Agresivní sklípkani

Sklípkani,kteří se brání jedovatým kousnutím,například druhy rodu:Acanthoscurria,Haplopelma,Phormictopus, Pherinochilus nebo Selenocosmia jsou právem označováni jako agresivní,takového pavouka nemůžeme v žádném případě chytat do ruky.

Mírní sklípkani

Američtí pavouci,kteří se brání uvolňováním žahavých chloupků,jsou naopak povážováni za mírné a neškodné. V každém případě je svědění způsobené žahavými chloupky nepříjemné, ale rozhodně né tolik nebezpečné a bolestivé jako kousnutí.

Brachypelma smithi.
 Mírný sklípkan,kterého můžeme bez problému brát do ruky.
Haplopelma lividum.
Agresivní a toxicky významný druh,který nelze doporučit začátečníkům.