Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nemoci

10. 3. 2007

Také sklípkany mohou potkat nejrůznější poranění a nemoci.
U mnoha onemocnění však není dosud znám jejich původce.
A protože se nemocemi sklípkanů zabývá málo odborníků,musíte si coby chovatelé pomoci většinou sami.
Můj tip: V případě pochybností dejte na radu zkušeného chovatele.

Příčiny poranění
Poranění si sklípkan často přivodí pádem z větší výšky,kterému může předcházet nevhodná manipulace se zvířetem v terariu.
Následkem jsou poranění kráčivých nohou,makadel a zadečku.Pokud pavouk uvízne svými končetinami mezi větvemi stromu nebo pod kameny,může si končetinu odlomit.

Poranění nohou a makadel
Jedná se většinou o prasknutí chitinového pancíře.Ze zraněných míst vytéká hemolymfa.Pokud v ranách zůstanou zbytky staré kůže,mohou být odstraněny při následujícím svlékání.

Ošetření:
Sklípkani jsou schopni,stejně jako jiní pavouci ,hmyz a ještěrky,odvrhnout své končetiny.
Tento proces se nazývá ,,autotomie".
Zvířata mají proto takzvaná ,,místa možného zlomu".
U sklípkanů se toto místo například nachazí mezi příkyčlím a stehnem.
Při následujícím svlékáním bude noha nahrazena zprvku sice kratším,ale zcelafunkčním orgánem,který bude po několika dalších svlékáních k nerozeznání od ostatních končetin.

Poranění zadečku
Ta mají pro sklípkany mnohem vážnější následky,protože jde většinou o větší či menší prasknutí zadečku.Při těchto trhlinách není zpravidla zvířeti pomoci.

Nemoci
Zda a jak dalece jsou sklípkani napadáni viry a bakteriemi,není odborníkum v současné době ještě známo.Dosud však nebyly viry a bakterie jako původci nemocí u sklípkanů zjištěni.

Rakovina sklípkanů
jedna z nejčastějších nemocí v terariích u sklípkanů, ,,sklípkaní rakovina" ,může však být důsledkem možné infekce.

Příznaky: Okolí snovacích bradavek silně zduří.Tento proces je možné podle okolností pozorovat asi týden,až je konečně puchýř potažen červenavými a modravými vlákny.
Během této doby žije pavouk zjevně nerušeně  a přjímá normálně potravu.V konečném stadiu se puchýř pokrije uhličnatou krustou.Přeruši-li zvíře příjem potravy,je z pravidla za několik dní mrtvé.

Ošetření: Zaručeně spolehlivá léčebná metoda dosud není známa.Někdy pomůže,kdyš se povrch puchýře v počáteční fázi odřízne skalpelem a tvořící se tekutina může odtékat.
Různí chovatelé mě informovali ,že se jim tímto zákrokem podařilo uvést ,,pavoučinu rakovinu" do klidového stadia.

Plísně
Příznaky: Toto onemocnění se projevuje bělavým,částečně kožíškovitým povlakem na těle a končetinách.

Ošetření: Zvíře je nutné umístit do suchého karanténního teraria a ošetření v obchodě koupelnou protiplísňovou mastí.Zvíře uchopte speciálními hmaty pinzetou nebo rukou a rozetřete mast tamponem vaty do postižených míst.Zároveň je nutné snížit vlhkost v terariu.

Vnitřní paraziti
Příznaky: Parazity lze je většinou odhalit až po smrti zvířete.Pokud pavouk přímá potravu,ale je stále drobnější,může jít pravě o napadení červy,nejčastěji jde o larvy blanokřídlého hmyzu.

Ošetření: Zaručeně spolehlivé metody péče nejsou v případě napadení červy známé.S tímto problémem se setkáváme pouze u pavouků odchycených v přírodě.

Vnější paraziti
Příznaky: Žlutavě béžová zvířátka velikosti půlky špendlíkové hlavičky se usazují nejvíce mezi klepítky v článkovité části těla a na hlavohrudi.Někdy se pohybují po celém pavoukově těle.Roztočí se zpravidla přiživují na pavoukově potravě a nejsou mu přímo nebezpeční.

Ošetření: Napadená místa pokapejte 70% alkoholem,který koupíte v každé lékárně.Použite kapátko bez hrotu.Mrtví roztoči odpadnou z pavouka hned po prvním zákroku.Proceduru opakujte z odstupem několika hodin,dokud roztoči nezmizí.
Můj tip: Úspěchu docílíte,pokud roztoče pokapete kožním dezinfekčním prostředkem.Kvůli možnosti otravy však musíte s těmito látkami zacházet velmi opatrně.Šetrněji se pavouk zbarví vnějších parazitů při svlékání,musíme však exuvii rychle odstranit z teraria.

Čištění teraria: Zjistíte-li přitomnost roztočů,je nutné pečlivě očistit celé terárium.Nádrži a jednotlivá zařízení omyjte asi 32°C teplou vodou.

Po vysvlečení je pavouk opět vzpřímený a zářivě barevný.

Důležité: chováte-li více sklípkanů,prověřte při napadení roztoči jejich celkový zdravotní stav.

Upozornění: Sklípkani,kteří byli přivezeni ze svého přirozeného životního prostředí,mohou být napadeni vnitřnímy parazity,způsobujícími jeho smrt.Úspěšná léčba v tomto případě neexistuje.

Otrava
Ne právě zanedbatelné nabezpečí představují pro sklípkany držené v zajetí,v domácnosti používané prostředky na ničení hmyzu(např. hubení blech a roztočů u psů,koček,ptáků a mladých savců).Také používání bleších obojků,bleších zasypů nebo hmyz ničících sprejů,připadně lapačů,může snadno vést k otravě sklípkanů.Obsahují totiž nervové plyny,které se odpařují.

Příznaky: Otrava se projeví tím,že pavouk bez viditelné příčiny zatahuje nohy pod tělo.

Ošetření: Pomůže okamžité přemístění do čistého prostředí.
Můj tip: Používejte v boji proti zvířecím parazitům ekologický prostředek,např. na bázi mléčných kyselin.

Bezbolestné usmrcení
Pokud se přesvěčíte ,že nemocnému sklípkanovi není pomoci,měli byste mu pomoci od jeho utrpení.Nejméně bolestně tak učiníte,kdyš pavouka podchladíte v mrazicím zařízení.Po hodině můžete mrtvé zvíře odstranit z mrazícího zařízení.